מה הקשר בין גירודים בגוף לאלרגיה לאבק?

October 21 2022doritr

רבים מאיתנו יסבלו מהתקף שיעול, עיטוש או אפילו נזלת אם הם יכנסו למקום מאובק מאוד, אך לרוב זה יהיה התקף קל שיסתיים תוך כמה דקות. לעומת זאת, יש אנשים שבנוכחות אבק, אפילו לא המון אבק, יכנסו למצב אלרגי של ממש.

מדוע זה קורה?

התשובה היא שבניגוד לאבק שנמצא מחוץ לבית והחשיפה אליו יכולה להיות בעיקר לא נעימה, אבק שנמצא בתוך הבית מכיל יותר חומרים מעוררי אלרגיה (אלרגנים). למשל שאריות של פרוות בעלי חיים, אך גם של תיקנים ומעין עכבישן מיקרוסקופי בשם קרדית אבק הבית.

קרדית אבק הבית אוהבת מאוד מקומות לחים וחמימים ולכן ניתן למצוא אותה על רוב הריהוט הביתי שלנו והמצעים. לדוגמה, מזרונים, ספות, שטיחים וגם וילונות. האלרגיה אינה לקרדית עצמה, אלא להפרשות שלה, ולכן המלחמה נגדה עשויה להיות מאתגרת יחסית. להפרשות הללו קל לעוף ברוח וכך לגרום לאלרגיה אצל מי שרגיש אליהן.

זו אחת הסיבות לכך שבמקרים רבים ההתקפים האלרגיים מגיעים דווקא בשעות הלילה. בין התסמינים הנפוצים של אלרגיה להפרשות של קרדית האבק אפשר למנות נזלת חריפה, קשיי נשימה דרך האף והחמרה של מצבים אסתמטיים, צריבה ודמע בעיניים ובמקרים מסוימים גם גירודים בגוף בלי אבחנה ספציפית (אקזמה).

אז מה עושים נגד קרדית האבק?

בשלב הראשון רצוי לאמת את מקור האלרגיה באמצעות רופא המתמחה באלרגיה (כן, יש דבר כזה) אשר יבקש מהמטופל למלא שאלון ואף עשוי לבדוק את ההשפעה של כמה חומרים אלרגנים על העור על מנת לראות מתי מתפתחת התגובה האלרגית.

מכיוון שאלרגיה היא בסופו של דבר תופעה אוטו-אימונית בה מערכת החיסון של הגוף מזהה גורם שאינו מסוכן כגורם מסוכן, לא ניתן באמת לרפא את האלרגיה, אם כי ישנו סוג של “חיסון” שבאמצעותו אפשר ללמד את הגוף להגיב בצורה פחות חזקה ל”אנטיגן” שהוא הקרדית.

למרבה הצער, טיפול זה אינו עניין של זריקה אחת וזהו והוא נמשך מספר שנים טובות, כאשר יש להיות מוכנים לכך שהוא עשוי יהיה לגרום בעצמו לתופעות לוואי אלרגיות. יחד עם זאת, שיעורי ההצלחה של מי שמוכן לעבור את כל המסלול הם גבוהים יחסית.

מלבד זאת, חשוב מאוד לצמצם את המגע עם ההפרשות של הקרדית, ויש כמה דרכים בהן ניתן לעשות זאת:

  • מוטב להשתמש בכלי מיטה ארוגים מכותנה צפופה ולא תעשייתית, עדיף לא להשתמש בשמיכות צמר או פוך
  • אם לא ניתן לכבס את כלי המיטה בטמפרטורה גבוהה, ישנם תוספים מנטרלי אלרגניים ואפשר גם להוציא אותם לשמש למספר שעות ביום
  • יש לשאוב את כל הבית ובמיוחד את אותם הרהיטים שנוטים לצבור אבק עם שואב אבק מסנן HEFA
  • יש להוציא מחדר השינה עצמו “מלכודות אבק” כגון צעצועי בד, צעצועים דמויי פרווה וארגזי מצעים פתוחים
Share:

gf-travelguide

הישארו מעודכנים